Новини

Студенти от Техническия факултет, обучаващи се в специалностите "Информационни и комуникационни технологии", "Компютърни системи и технологии", "Интелигентни бизнес системи и логистика", както и "Безжични технологии и електромагнитна съвместимост", ще имат възможност да участват в практико-приложен проект, свързан с клетъчните мрежи от шесто поколение (6G) и THz технологиите.Практико-пприложният проект на IMG Electronic & Power Systems GmbH (Германия), се фокусира върху изследване на предизвикателствата при предаване на сигнали в терахерцовия честотен обхват (200 GHz – 3 THz), анализ на екраниращи материали и разработване на концепции за подобряване на електромагнитното екраниране.

 

Участниците ще имат възможност да придобият знания и умения в областта на:

Електромагнитната съвместимост (EMC)THz технологии

Моделиране на екраниращи структури

Приложения на 6G и изкуствен интелект в мрежите на бъдещето

За повече информация и записване за участие:
Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.
Място на провеждане IMG Electronic & Power Systems GmbH, EMC Laboratory, Nordhausen, Германия

Посещение на преподаватели от Литовски инженерен колеж в Техническия факултет

През изминалата седмица Техническият факултет на ЮЗУ „Неофит Рилски“ посрещна по линия на програма „Еразъм+“ проф. Дарис Кубартас и проф. Артурас Алексинас – водещи преподаватели от Литовски инженерен колеж.

Посещението се реализира в рамките на действащо двустранно споразумение по програма „Еразъм+“, сключено между Техническия факултет и Литовски инженерен колеж. Сътрудничеството предвижда обмен на студенти и преподаватели, както и реализиране на съвместни образователни и научноизследователски инициативи в приоритетни направления на инженерното образование.

Професорите изнесоха лекции, по актуални теми в областта на стандартите в производството на електроника, както и теория  на метаматериалите и приложенията им в инженерните технологии. Лекциите предизвикаха висок интерес сред студенти, докторанти и преподаватели на факултета, създавайки предпоставки за академичен обмен, междуинституционално сътрудничество и внедряване на добри практики в инженерното образование и научноизследователската дейност.

Проф. Кубартас и проф. Алексинас бяха официални гости на тържествената церемония по връчване на дипломите на абсолвентите от Техническия факултет.

В рамките на срещите беше постигнато съгласие между двете институции за изграждане на дългосрочно и устойчиво академично сътрудничество.

808 1

 

808 2

🔧 РАБОТИЛНИЦА ЗА БЪДЕЩИ СТУДЕНТИ
Среща между поколения и технологии.

На 29 май STEM кабинетът на Техническия факултет към ЮЗУ „Неофит Рилски“ се изпълни с енергия, усмивки и вдъхновение!

Проведохме първия уъркшоп от поредицата събития, посветени на 10 години Технически факултет – събитие, в което дигиталните умения срещнаха реалните възможности.

👩‍🎓 Студенти от специалност „Педагогика на обучението по технологии и предприемачество“ демонстрираха своите знания по програмиране, роботика и 3D моделиране, като се включиха активно в работата с учениците като бъдещи педагози.

🤖 Роботи оживяха, програмирането се случваше на живо и 3D модели се създаваха на място – с много усмивки, интерес и удивление!

🎓 Учениците направиха първи крачки към избора на специалност, опознаха атмосферата на университета и станаха част от #EUCodeWeek – инициативата за дигитални умения и иновации в цяла Европа.

🙏 Благодарим на всички участници от училищата в Благоевград!  
Ентусиазмът и любопитство им доказаха, че знанието е още по-ценно, когато се споделя с удоволствие.

📍 Очаквайте още събития, посветени на 10 годишнината от създаването на Технически факултет!

 

В Техническия факултет на Югозападния университет „Неофит Рилски“ се проведоха информационни дни, посветени на възможностите за студентска мобилност и международно обучение по програма Еразъм+. Събитието привлече вниманието на студентите от Техническия факултет, които проявяват интерес към обогатяване на академичния си опит чрез обучение и стажове в чужбина.

По време на информационните дни експерти от отдел „Международно сътрудничество“ представиха условията и процедурите за кандидатстване по програмата, както и предимствата от участието в Еразъм+. Студентите имаха възможност да получат отговори на конкретни въпроси, да научат повече за партньорските университети и да се запознаят с лични истории и успешни примери на свои колеги, участвали в обменни програми.

Програмата Еразъм+ предоставя уникален шанс на студентите да учат и стажуват в различни страни от Европейския съюз, като същевременно развиват чуждоезикови и междукултурни компетенции.

ТЕХНИЧЕСКИЯТ ФАКУЛТЕТ

ПРИ ЮГОЗАПАДЕН УНИВЕРСИТЕТ  „НЕОФИТ РИЛСКИ“

ПОСТАВЯ НАЧАЛОТО НА СЕРИЯ СЪБИТИЯ,

ПОСВЕТЕНИ НА 10 ГОДИШНИНАТА ОТ СЪЗДАВАНЕТО НА ФАКУЛТЕТА И НАСОЧЕНИ КЪМ ВДЪХНОВЯВАНЕ И  ОБУЧЕНИЕ НА НАСТОЯЩИ И БЪДЕЩИ СТУДЕНТИ

 

Първото събитие „Работилница за бъдещи студенти“ е посветено на дигиталното образование. То се провежда в рамките на подготовката за включването на Техническия факултет при ЮЗУ „Неофит Рилски“ Благоевград за първи път в Европейската седмица на програмирането – #EUCodeWeek (11–26 октомври 2025 г.).

Събитието е стартов тласък и начало на едно вълнуващо пътуване към бъдещето!

То не е просто „уъркшоп“, а среща между ученици и студенти, между идеи и технологии, между мечти и възможности, тематично обвързано с 24 май – Деня на българската азбука, просвета и  култура и на славянската книжовност.

 

🎓 „Работилница за бъдещи студенти“

24 май – Ден на българската азбука, просвета, култура и на славянската книжовност | #EUCodeWeek | 10 годишнина от създаването на Технически факултет

📅 Дата: 29.05.2025
📍 Място: STEM център в Учебен корпус № 8, ЮЗУ „Неофит Рилски“, Благоевград
🕒 Час: 14 часа

👤 Ръководител на събитието: гл. ас. д-р инж. Василиса Валеова

🔧 Цел на събитието:

Първата инициатива е уъркшоп в STEM кабинет, където дигиталните умения срещат реалните възможности. Целта му е да събере на едно място настоящи и бъдещи студенти, които да обменят знания, идеи и вдъхновение в областта на програмирането, технологиите и роботиката. Студентите ще покажат своите умения, получени по време на обучението си в университета и ще обменят мнения с гостите. Бъдещите кандидат-студенти ще направят своята първа стъпка към избора си на специалност и университет в академична обстановка.

💡 МОТИВИ за участие на учениците:

  • Да се приобщят към академичната атмосфера в университета.
  • Да програмират заедно със студентски екипи и да усетят академичния дух.
  • Да научат повече за специалностите в Техническия факултет.
  • Да отпразнуват 24 май - Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, поглеждайки към бъдещето.
  • Да бъдат част от #EUCodeWeek – европейската седмица за дигитални умения и иновации

👥 Целева аудитория

  • ученици в 11. и 12. клас, които имат вдъхновяващ интерес към технологии, образование, роботика и програмиране;
  • кандидат-студенти, които търсят високите технологии и реална информация „от първа ръка“;
  • всеки, който иска да бъде част от иновативно и празнично събитие, съчетаващо знания и забавление.

 

 Уважаеми кандидат-студенти,

    Очакваме Ви, за да направим заедно първата крачка към едно вдъхновяващо бъдеще със знания, технологии и качествено образование. Това е вашият момент! Това е вашето място!

 

📅 Организатор: Технически факултет – ЮЗУ „Неофит Рилски“, Благоевград
Събитието е  част от серия събития, посветени на 10 годишнината от създаването на Технически факултет и насочени към дигитални компетенции и иновации за вдъхновяване и  обучение на настоящи и бъдещи студенти.

 

🎬  АНОНС за  Предстоящо събитие:

Едно от следващите събития ще се проведе в рамките на седмицата на програмирането – #EUCodeWeek (11–26 октомври 2025 г.) и ще постави акцент върху: „Изкуствения интелект – поглед към бъдещето на дигиталния свят!“

Мястото на срещата не се променя. Очакваме новите участници!

 

fashionTF5 

На 15.05.25 г. в Югозападен университет „Неофит Рилски“ се проведе годишното модно ревю на специалност „Дизайн и технологии за облекло и текстил“. Бъдещите инженери от тази специалност, по която се води обучение в Технически факултет на университета представиха свои моделни разработки на детски, дамски и мъжки облекла под аплодисментите на обществеността на гр. Благоевград и региона.

Гости на ревюто бяха: ректора на университета проф. д-р Николай Марин, Зам. – ректорите проф. д-р Вяра Кюрова, доц. д-р Петрана Стойкова, доц. д-р Илия Недин, проф. д-р Иванка Станкова; декани на факултети: проф. д.н. Габриела Белова – Декан на Правно-историческия факултет; проф. д-р Янка Стоименова – Декан на Факултета по педагогика; доц. д-р Елена Каращранова – Декан на Природо-математическия факултет;  доц. д-р Миглена Симонска – Декан на Факултет „Обществено, здраве, здравни грижи и спорт“; проф. д. н. Валентина Миленкова – Декан на Философския факултет; доц. д-р Валери Пастармаджиев – Декан на Факултета по изкуствата, доц. д-р Радослав Цонев – Декан на Филологически факултет; г-н Станислав Кимчев - Заместник-кмет по култура, спорт и туризъм на община Благоевград; преподаватели, служители и студенти от Югозападен университет „Неофит Рилски“; ученици и учители от средни училища и професионални гимназии по дизайн и облекло; родители и близки на студентите; представители на фирми, потребители на кадри: Фирма „ИВАН КЕРЕМЕДЧИЕВ 14“ ЕООД; Фирма АДИ СТИЛ ООД; Фирма КРИС КОНФЕКЦИОН ЕООД; Фирма МП ФЕШЪН; фирма „Рандева“, „Фешън Съплай ЕАД“ и др.

Събитието събра преподаватели, студенти и гости, като подчерта интеграцията на инженерни решения в модния дизайн и показа широкия спектър от умения, които студентите придобиват в университета- от дизайнерското проектиране на модното шевно изделие, през неговото конструиране и моделиране, разработването на технология за конфекционирането му, до  практическата изработка на модно, нетрадиционно, многофункционално и атрактивно облекло.

На годишното модно ревю бъдещите инженери показаха множество креативни и иновативни колекции. Всяка от тях демонстрира уникален стил и оригинален подход към модния дизайн, включващ съвременни технически елементи, високотехнологични решения и концептуални идеи.

Представените модели са разработени под научното ръководство на гл. ас. инж. Умме Капанък, докторант инж. Мария Колева и със съдействието на проф. д-р инж. Снежина Андонова, гл. ас. д-р Йорданка Ангелова и доц. д-р Огнян Георгиев.

Годишното модно ревю на бъдещите инженери от специалност „Дизайн и технологии за облекло и текстил“ в Технически факултет беше открито с колекция „Зенан“,  разработена от Асие Татличева, студентка 1 курс. Колекцията съчетава в себе си комфорта на спортната визия с изискаността на елегантните линии, подчертаващи женствената красота.

Бяха представени и колекциите „Ърбън Мютейшън“ на Мартин Якимов, студент 2 курс и „Златно лято“ на Зелихе Шайгова, студентка 4 курс.

„Фейс“ бе името на колекцията, разработена от бъдещия инженер Мирослав Фърков, студент 2 курс. Проектът демонстрира как технологичният напредък в текстилната индустрия дава възможност за скъсяване на производствения цикъл – от идея до готов продукт. Колекцията е реализирана с вдъхновение, експертност и инженерна прецизност – качества, които я превръщат в демонстрация на синергията между творчество и технология.

Вдъхновена от светлината, увереността и изяществото бе  колекция „Блясък“, разработена от Пламен Крондев, студент 2 курс. В свят, в който рутината често затъмнява личния ни стил, тази колекция ни приканва да излезем от сянката и да заблестим с дръзка елегантност.

Колекция „Удобно ми е“, проектирана и изработена  от Иван Керемедчиев, студент 2 курс, е удобство, лекота при движение и комфорта да се чувстваме красиви, там където формите не диктуват, а следват свободата на духа. Визията е реализирана със стил и креативност.

Колекция „Тренд“ с автор Мирослав Фъргов от 2 курс е резултат от системен инженерно-технологичен процес, съчетаващ съвременните тенденции в облеклото с иновативни методи за разработка, производство и персонализация на текстилни изделия. В основата на проекта стои инженерният подход към дизайна.

Колекцията „Нишките на традицията“, създадена от  бъдещия инженер Милена Перчинкова, студентка в 4 курс, разказва история за корените ни, за красотата, която оживява в нова светлина чрез модерни силуети, естествени материи, и деликатни, но изразителни детайли.

По време на събитието присъстващите имаха възможност да видят и модели, разработени под ръководството на докторант  към катедрата, водеща обучение по специалност „Дизайн и технологии за облекло и текстил“.

На ревюто бе онагледена творческата и практическа работа на един от докторантите в катедрата, водеща обучението по специалност „Дизайн и технологии за облекло и текстил“ в Технически факултет. Докторант инж. Мария Колева представи колекциите „Ин и Ян“ и „В търсене на любовта“, разработени под нейно ръководство от ученици от Професионална гимназия по облекло „Княгиня Мария Луиза“, гр. София.

Ученици от Професионалната гимназия по облекло „Княгиня Мария Луиза“, гр. София и от Средно училище „Йордан Йовков“ в село Рибново с ентусиазъм и вдъхновение взеха участие в ревюто като манекени.

Колекция „Градски силуети“, разработена от гл. ас. д-р инж. Умме Капанък – преподавател в катедра „Машинно инженерство“ на Технически факултет съчетава функционалност и естетика,  придаваща строгост и женственост, мекота и геометрия, класика и модерност. Всеки създаден модел е израз на прецизност, способност за интерпретация, съвременни иновационни технологии, естествени материали и модни визии.

Ревюто беше закрито с колекцията „Здравей, Свят“, проектирана и изработена от бъдещия инженер Юлияна Димитрова от 4 курс!

В края на ревюто преподавателите от Технически факултет изразиха гордостта си от постигнатото и отбелязаха значението на подобни инициативи за развитието на студентите и подготовката им за реални професионални предизвикателства.

fashionTF6

 

 fashionTF1

 fashionTF8